”Guerilla Youthwork” Eğitim Kursu

”Guerilla Youthwork” Eğitim Kursu

Almanya’nın Braunlage şehrinde ‘’NaturKultur’’ kuruluşu tarafından yeşilin, mavinin ve huzurun tam içinde yani doğanın kalbinde ‘’Guerilla Youthwork’’ adlı 9 günlük bir eğitim kursu gerçekleştirildi.

Bu eğitim kursunda küçük ve orta ölçekli sivil toplum kuruluşların gelişimine yönelik olarak finansal sürdürebilirlik, sürdürülebilir ofis ortamı, yönetim becerileri, liderlik becerileri, gönüllü yönetimi, sponsor anlaşmaları, halkla ilişkiler, sosyal medya görünürlüğü, gençlik çalışanlarının kalitesini arttırma, muhasebe ve bilgi teknolojisi gibi konular ele alındı. Bu konuların yanı sıra ağ oluşturmak isteyen ve ağını geliştirmek isteyen sivil toplum kuruluşları için de ayrıca bir oturum düzenlenerek ağ geliştirme yöntemleri aktarıldı ve katılımcı sivil toplum kuruluşların kendilerini tanıttıkları bir oturumda gerçekleştirildi. Bu oturum sonucunda bir araya gelen kuruluşlar gelecek projeler hakkında bilgi alışverişi yapma şansı elde etti.

Almanya’nın Braunlage şehrinde gerçekleştirilen bu eğitimde yukarıda belirtilen bütün konular sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından ele alınarak birlikte kendi kuruluşlarında uygulayabilecekleri çözümler üretmişlerdir. Ayrıca üretilen çözümlerin diğer kuruluşlara da ulaşılabilir uygulanabilir olabilmesi için sosyal medya ve Salto web sitesinde yayınlanmak üzere kılavuzlaştırma çalışmasına başlanmıştır.

Bütün bu yönetimsel çözümlerin yanı sıra kuruluşlar kendi ülkelerinde başvurmak üzere Erasmus+ Gençlik Değişimi projesi hazırlayıp diğer katılımcı kuruluş temsilcileri ile paylaştılar. Paylaşılan bu projelerde farklı ülkelerden gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ilgilendikleri gençlik değişimi projelerine ortak olup ileriye dönük bir ortaklık kurdular.

Eğitim aynı zamanda Avrupa’nın değişik ülkelerinde kriz haline gelen mülteci sorunu üzerine de eğilmiş ve katılımcıların bu konudaki farkındalığı artırılmıştır.

Birbirinden değerli konuların ele alındığı bu eğitimde Türkiye, Almanya, Makedonya, Letonya, Hırvatistan, Romanya, İspanya, Norveç ve Yunanistan’dan gençlik alanında faaliyet gösteren 40 sivil toplum kuruluşu temsilcisi yer almıştır. Gençlik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Gençlik Çalışanı Ümüt AÇAR da kurumumuzu temsilen bu eğitimde yer almıştır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.