Avrupa Gönüllü Hizmeti

İstediğiniz bir AB ülkesinde ya da komşu ortak ülkelerden birinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dâhilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır.

Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar. Programa katılmak için tek şart 17-30 yaş arasında olmaktır! Yabancı dil zorunluluğu bulunmamakla birlikte, proje içeriğinde interaktif konuşma faaliyeti yer alıyorsa; temel düzeyde İngilizce becerisi istenebilir.

AGH ile Neler karşılanıyor?

 • Yol masraflarınız kilometre hesabına göre verilen bir bütçe ile karşılanıyor.
 • Yemek, konaklama, vize ve sigorta masraflarınızın tamamı karşılanıyor.
 • Ayrıca gidilen ülkeye göre önceden belirlenmiş bir cep harçlığı karşılanıyor.

Neden Avrupa Gönüllü Hizmeti?

Eğitim kurumlarımız, içinde yaşadığımız toplum ve aile hayatımız gençlerimizi hayata hazırlamakta yetersiz kalmaktadır. Küçük yaşlardan başlayarak bir sınav maratonunun içine düşen çocuklarımız ve gençlerimiz geleceklerini yönlendirme konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Üniversiteden mezun olup iş bulamayan pek çok gencimiz ise bunun en büyük kanıtı. Bu çıkmazdan kurtulabilmek için gençlerimizin kendi kabuklarının dışına çıkarak kim olduklarını keşfetmeleri ve seçeneklerini fark etmeleri gerekiyor. Peki, bunu nasıl yapacaklar? Bu sorunun cevabı Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olabilir.

Ulusal Ajansın sunduğu onlarca programdan birisi olan AGH ile 17-30 yaşları arasında yüzlerce gencimiz mezuniyet ve dil yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede gönüllü faaliyetlerde yer alarak yabancı dillerini geliştirebilmekte, yepyeni bir dil öğrenebilmekte kültürlerarası iletişim becerilerini artırabilmekte, hiç tanımadığı yeni bir ortamda çalışabilme ve iletişim kurabilme stratejilerini öğrenebilmekte ve bu sayede ülkeye döndüklerinde kazandıkları özgüvenle iş piyasasında seçeneklerini çeşitlendirebilmektedirler. Üstelik bütün bunlara hiçbir ücret ödemeden ulaşmaları mümkün.

Gönüllülerin yeme, içme, konaklama, vize, sigorta seyahat masrafları Avrupa Komisyonu tarafından belirlenmiş birim maliyet ölçekleri çerçevesinde, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından karşılanmaktadır. Hatta ülkeden ülkeye değişen oranlarda aylık bir miktar cep harçlığı da verilmektedir.

AGH ile neler karşılanıyor

 • Yolculuk 
  Türkiye’deki evinizden gönüllü hizmetine katılacağınız ülke ve şehirdeki konaklanacak yere kadar tüm yolculuğu kapsar. KM hesabına göre sabit oran ile karşılanır.
 • Yemek
  Gönüllü olarak gideceğiniz ev sahibi kuruluşun imkanları doğrultusunda 3 öğün yemek desteği ya da bu desteğe karşılık gelen yemek parası olarak karşılanır.
 • Konaklama
  Gönüllü olarak gideceğiniz ev sahibi kuruluşun imkanları doğrultusunda insani tüm şartları taşıyan bir evde, yurtta otelde ya da aile yanında konaklamanız sağlanır.
 • Cep Harçlığı
  Avrupa Komisyonu tarafından gönüllü olarak gideceğiniz ev sahibi kuruluşun ülkesi için belirlenmiş sabit oran üzerinden bireysel masraflarınızı karşılamanız için her ay nakit olarak elden verilir ya da banka hesabınıza yatırılır.
 • Yerel Ulaşım
  Ev Sahibi Kuruluşta bulunduğunuz gönüllülük süresi boyunca katıldığınız faaliyetler için yapacağınız tüm yerel ulaşım masraflarınız ev sahibi kuruluş tarafından karşılanır, ya da yerel ulaşım için bisiklet, tramvay, otobüs vb. çözümler üretilir.
 • Sigorta
  Avrupa Gönüllü Hizmeti için ilk evinizden çıktığınız andan, faaliyet bittiği gün ve sonrasındaki 2 ayı da kapsayan bir genel seyahat sağlık sigortasına sahip olursunuz.
 • Dil Desteği
  Avrupa Gönüllü Hizmeti faaliyetiniz boyunca gönüllü olarak çalıştığınız ev sahibi kuruluşun ülkesinde konuşulan yerel dili öğrenmeniz için haftalık 4-6 saat süresi ile dil desteği sağlanmaktadır. (İngiltere’de dil desteği verilmemektedir.)
 • Mentor Desteği
  Avrupa Gönüllü Hizmeti faaliyetiniz boyunca gönüllü olarak çalıştığınız ev sahibi kuruluş tarafından size bir mentor atanır. Bu mentor size faaliyet süreniz boyunca ev sahibi ülkeye adapte olmanız ve olası durumlarda haklarınızı savunmanız için destek verir.
 • Özel İhtiyaç Desteği
  Dezavantajlı ve özellikle engelli bireyler için özel ihtiyaç durumlarında bahsi geçen destekler dışında da destekler mevcut olup, böyle bir durumda iseniz koordinatörünüz ile görüşüp size özel ihtiyaç desteği talep etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Vize Masrafları
  Gönüllünün ev sahibi ülkede geçireceği süreyi kapsayan vize ve oturma izni ile ilgili tüm masrafları program tarafından karşılanmaktadır.
 • Youthpass Sertifikası
  Bir Avrupa Gönüllü Hizmeti faaliyetine katılan her gönüllü Avrupa Komisyonu tarafından onaylı Youthpass Sertifikası alır.
 • İzin Hakkı
  Gönüllü haftanın 5 gününe yayılmış faaliyetlerin dışında kalan 2 günlük iznine ek olarak ayda 2 gün daha izin hakkına sahip olup, bu izinlerin hangi gün ve ne zaman kullanılacağı konusunda tüm işlemlerini ev sahibi kuruluş ile belirler.

Kılavuzlar