İtalya ESC Gönüllülük Projesi Katılımcı Çağrısı

İtalya ESC Gönüllülük Projesi Katılımcı Çağrısı

Proje Tarihleri: Ekim 2022 – Aralık 2022

Proje Süresi: 2(İki) Ay

Gönüllü Sayısı: 2(İki)

Yer: Caserta, İtalya

Ev Sahibi Kuruluş: APICE (Integrated Promotion Agency for Citizens in Europe)

Gönderen ve Koordinatör Kuruluş: İstanbul Arel Üniversitesi

Son Başvuru: 18 Ağustos 2022, saat 23:00

“Go for Volunteering” adlı Avrupa Dayanışma Programı(ESC) İtalya Gönüllülük projemizin ikinci hareketliliği kapsamında ortağımız olan İtalya’nın Napoli, Caserta ve Reggio Calabria şehirlerinde faaliyet gösteren APICE (Integrated Promotion Agency for Citizens in Europe) adlı gençlik kuruluşunun ev sahipliğinde 2(İki) çalışmalar yapmak gönüllü aranmaktadır. Faaliyet başlangıç tarihi Ekim ayının ilk haftası olarak planlanmıştır.

APICE (Integrated Promotion Agency for Citizens in Europe)

APICE – (Avrupa Vatandaşları için Entegre Tanıtım Ajansı), kamu bilincini artırarak ve Avrupa Birliği’nin temel değerlerini ve kuruluş ilkelerini yayarak ortak bir Avrupa kültürünü teşvik etmeyi amaçlayan 35 yaşın altındaki gençlerin ulusal bir organizasyonudur.

APICE, özellikle bu alanda, vatandaşların, kar amacı gütmeyen kuruluşların, kamu ve özel kuruluşların, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi girişimlerinin ve programlarının katılımını destekleyerek gençlik katılımının, sosyal gelişimin, diyalogun ve işbirliğinin iyileştirilmesine aktif olarak katkıda bulunur. Gençlik, insan hakları eğitimi, spor ve sürdürülebilir kalkınmayı destekler

APICE, projelerini ve faaliyetlerini farklı metodolojik yaklaşımlarla yürütür: APICE, proje tasarımı ve yönetimi üzerine özel eğitim kursları ve seminerler, farkındalık ve Avrupa vatandaşlığı seminerleri, yapılandırılmış diyalog girişimleri, gençlere, gençlik çalışanlarına, eğitimcilere, öğretmenlere ve profesyonellere yönelik konferanslar sunar. alanla ilgileniyor. Ek olarak, APICE, eğitmenlerini ve kolaylaştırıcılarını farklı yaygın eğitim yöntemlerini deneyerek gençlerin katılımını, yaratıcılığını ve öğrenme yeteneğini teşvik eder. APICE, Calabria, Campania, Sicilya, Abruzzo’daki gençlerle bu yöntemleri kullanarak gençlik değişimi, eğitim kursları, yapılandırılmış diyalog, Avrupa Konseyi seminerleri, çalışma toplantıları, konferanslar ve yerel girişimler gibi gerçekleştirilen çeşitli uluslararası eğitim deneyimlerine dahil olmuştur. Lazio, Friuli Venezia Giulia, Piedmont, Lombardy, Emilia Romagna, katılımcıların ve eğitmenlerin / kolaylaştırıcıların yaygın eğitimin gücünü öğrendiği ve deneyimlediği, İtalya’da ve yurtdışında çok sayıda gençlik grubu ile faaliyetler gerçekleştirdi.

APICE ayrıca, proje yöneticileri, eğitmenler ve kolaylaştırıcılardan oluşan bir havuz aracılığıyla Avrupa ofislerinin, Eurodesk, Europe Direct ve diğer benzer ofislerin uygulanması ve yönetilmesinde kamu kurumlarını destekler.

 

Proje Konusu

Proje kapsamında 18 – 30 yaşları arasında 2(iki) gönüllü kasım ayında faaliyetlerine başlayacaklardır.

Proje, İtalya’nın Campania bölgesinde Napoli ve Caserta İllerine 30 dakika mesafede yer alan ve Caserta iline bağlı Casapesenna şehrinde gerçekleşecek ve gençlik alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşunda gönüllülük faaliyetleri içermektedir.

Gönüllülük faaliyet içerikleri, kurumun amaçları doğrultusunda yerel halk ile gerçekleştirilen gençlik çalışmaları ve sosyal sorumluluk faaliyetlerini kapsamaktadır. Kültürel farklılıklar, sosyal sorumluluk duygusu, aktif vatandaşlık, sosyal içerme konusunda bir farkındalık geliştirilmesi ve günümüzde yerel toplumlarda ne yazık ki yaygın olan önyargı ve nefret söyleminin üstesinden gelmeleri için yaygın eğitim metotlarıyla çalışmalar yapacaklardır.

Projenin Finansal Detayları

ESC Projesi kapsamında katılımcıların;

*Yol (mesafe limitine göre karşılanacak)

*Yemek

*Konaklama

*Vize

*Yerel ulaşım (seyahat bütçesi dahilinde)

*Cep harçlığı

*Faaliyet masrafları

gibi masrafları karşılanacaktır.

Gönüllüler proje süresi faaliyetlerine katılmak için ev sahibi kuruluşa ait araçlarla hareket edecekler. Ayrıca gönüllülere kısa mesafede ve köy ziyaretlerinde kullanmak üzere birer bisiklet verilecektir.

Projenin Faaliyet Detayları ve Gönüllünün Rolü

Ev sahibi kuruluş birçok farklı ülkeden gelen gönüllüler için çok çeşitli aktiviteler sunmaktalar. Proje kapsamında gönüllülerin sorumlulukları gönüllülere göre belirlenecek ve gönüllülerin ilgi ve becerileri dikkate alınarak bir görev dağılımı yapılacaktır. Bu kapsamda gönüllülerdenden beklenen görev listesi genel olarak şöyledir:

Proje kapsamında gönüllüler, İtalyan Hükümeti tarafından kamulaştırılmış ve sosyal faaliyetler için sivil toplum kuruluşlarına verilmiş olan Hostel “Il Paguro”daki (Little Euro Mediterranead Youth Center) ve kısmen de “Casa Don Diana”, “Altromodo”, “ArtEspressa – Caffè Letterario” gibi mülklerdeki faaliyetlere destek verecek.

  • İletişim ve Tanıtım: web sitelerinin, haber bültenlerinin ve sosyal ağ sayfalarının yönetimi ve güncellenmesi ve multimedya ve tanıtım malzemelerinin oluşturulması;
  • Bölgedeki farkındalık etkinliklerinin ve tanıtım girişimlerinin organizasyonu ve tanıtımı. Gönüllüler, yerel gençlerin ilgisini çekecek etkinlikler ve gösteriler planlamalı ve onları doğrudan dahil etmeye çalışmalıdır.
  • Kamulaştırılmış varlıklar için destek: gönüllüler, kamulaştırılmış mülklerde geliştirilen faaliyet türüne göre yapıların olağan bakımı ve müşteriye verilen hizmetlerin yönetimi ile ilgili çalışmaları destekleyecektir. örnek:

– Il Paguro: Check-in, Misafirlerin Çıkışı, Odaların Temizliği ve Düzenlenmesi, Kahvaltının Hazırlanması

– Casa Don Diana: kütüphane ve barın yönetimi, mafya kurbanları müzesine ziyaretin organizasyonu.

– Altromodo: atık malzemenin yaratıcı geri dönüşümü

– ArtEspressa – Caffè Letterario: Bar yönetimi, sanatsal kursların koordinasyonu.

Gönüllülerden beklenen çalışma süresi haftada 35 saattir. Cumartesi, Pazar ve tatil günleri gönüllüler izinli olup, hafta sonu etkinlik olması durumunda bir sonraki hafta dinlenme günleri düzenlenecektir. Gönüllüler her ay 2 gün mazaret izin hakkına sahip olacaktır.

 

Konaklama ve Ulaşım

Gönüllüler Casapesenna’da (CASERTA – İTALYA) yer alan Hostel (Il Paguro)’de konaklayacaklar. Hostel çalışma ve yaşam güvenliği ile ilgili İtalyan yasalarının gerektirdiği tüm sertifikalara uygundur. Bina ayrıca engelliler için tamamen erişilebilir durumdadır. Hostel’in kapasitesi masalar, gardıroplar, banyo ve tuvaletler ile tam donanımlı 5 odaya bölünmüş 24 yataktan oluşmaktadır. Hostelde Fırın ve tüm mutfak ekipmanları ile tamamlanmış büyük bir mutfak bulunmaktadır.

 

Tren İstasyonu: Doğrudan Napoli ve Caserta’ya bağlanan (30 dakikalık yürüme mesafesinde) Albanova / San Cipriano d’Aversa.

En Yakın Havaalanları: Napoli Capodichino 25 dakika uzaklıkta (arabayla) veya Roma (tüm havaalanları) yaklaşık 2 saat uzaklıkta (araba, tren).

Gönüllü Profili

Başvuru için 18-30 yaş arasında olmak ve daha önce uzun dönem bir AGH/ESC gönüllülük projesine katılmamış olmak yeterli olmakla birlikte ev sahibi kuruluşun ihtiyaçları doğrultusunda gönüllünün en az B1 seviyesinde İngilizce dil yetkinliğine sahip olması, sosyal içerme, katılım ve girişimcilik konularına ilgili olması, takım çalışmasına yatkın ve organizasyon becerilerine sahip olması, kültürlerarası öğrenme ve işbirliğine yönelik bir tutum içinde olması adayı bir adım öne taşıyacaktır.

Başvuru ve Değerlendirme Süreci

** Başvurunuzu linkteki formu doldurup, formda ilgili bölümlere İngilizce Europass CV ve Motivasyon Mektubu yükleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru formu için tıklayınız.

Başvuru için son tarih 18 Ağustos 2022 saat 23:00’dır.

Başvuru son tarihine kadar yapılan tüm başvurular tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Doğru ve tam şekilde başvuru yapan adayların arasından uygun olan kişiler ile mülakat yapılacaktır. Kabul edilen adaylar ile en kısa süre içerisinde gerekli süreçler başlatılacaktır.

Sorularınız için: youth@arel.edu.tr

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.